DITM - Time Table for B.tech CSE 2015-16

TIME TABLE: 2015-2016    SEMESTER:   SECOND       COURSE:B.TECH(CSE)        ROOM NO:  SLT-2 /BS04

TIME

DAYS

I

9:15-10:05

II

10:05-10:55

III

10:55-11:45

IV

11:45-12:35

12:35-1:15

V

1:15-1:55

VI

1:55-2:35

VII

2:35-3:10

MON

MATHS

MP

BOE

PHY

B

R

E

A

K

ED(Pr.)

TUE

MATHS

MP

BOE

PHY

ET

WP  LAB

WED

MATHS

BOE

ED(Pr.)

PHY

ET

WP  LAB

THU

ET

MP

BOE(T)

PHY(T)

MATHS

PHY LAB GR 1

ET LAB GR 2

FRI

MATHS(T)

MP(T)

ED

ET(T)

GP

PHY LAB GR 2

ET LAB GR 1

BOE-BASICS OF ELECTRONICS ENGG.-ECE-102-B(Ms. Shashi)

MATHS-II- MATHEMATICS-II-MATH-102-B ( Ms. Poonam )

PHY-II ENGINEERING PHYSICS-II PHY-102 B ( Prof. C.L. Batra )

MP—MANUFACTURING PROCESS ME-101 B-(Prof. A.K. Shrivastava)

ET – ELECTRICAL TECHNOLOGY EE-101 B(Mr. Karamveer)

ED-ENGINEERING GRPAHICS & DRAWING ME-103 B(Mr. Amit Vashisht)

WP LAB- WORKSHOP PRACTICE LAB -ME-107 B(Mr. Dalchand)

ET LAB –  ELECTRICAL TECHNOLOGY  LAB EE-103 B(Mr. Karamveer)

PHY LAB- PHYSICS LAB-II  PHY-104 B ( Prof. C.L. Batra )

GP-GENERAL PROFICIENCY GEN 102B(Ms. Sonam Jain)


TIME TABLE: 2015-2016      SEMESTER: FOURTH    COURSE:B.TECH(CSE)              ROOM NO:   SLT-3/BS03

TIME

DAYS

I

9:15-10:05

II

10:05-10:55

III

10:55-11:45

IV

11:45-12:35

12:35-1:15

V

1:15-1:55

VI

1:55-2:35

VII

2:35-3:10

MON

DBMS

OOPS

CAO

ISAD

B

R

E

A

K

ECO

OOPS LAB

LAB 2-3

TUE

DBMS

OOPS

SP

ISAD

GP

PDP

SPORTS

WED

SP

OOPS

ECO

ISAD

CAO

SP LAB

LAB 2-3

THU

SP

DBMS

OOPS(T)

CAO

ECO

PDP

SPORTS

FRI

ECO(T)

DBMS(T)

ISAD(T)

SP(T)

CAO(T)

DBMS LAB

LAB 2-3

ECO-ENGINEERING ECONOMICS-MGMT-201-B(Ms. Venus)

DBMS- DATA BASE MANAGEMENT SYSTEM-CSE 202 B (Ms. Shikha Sharma)

OOPS-OBJECT ORIENTED PROGRAMMING CSE-204 B (Ms. Esha Saxena)

SP-SYSTEM PROGRAMMING CSE-206 B (Ms. Kompal Ahuja)

ISAD- INFORMATION SYSTEM ANALYSIS AND DESIGN-CSE 208 B(Ms. Geetika)

CAO- COMPUTER ORGANIZATION AND ARCHITECTURE CSE 210 B (Ms.  Uma Singh)

DBMS LAB- DATA BASE MANAGEMENT SYSTEM LAB-CSE 222-B (  Ms. Shikha Sharma )

OOPS LAB- OBJECT ORIENTED PROGRAMMING LAB CSE-224 B ( Ms. Esha Saxena )

SP LAB-  SYSTEM PROGRAMMING LAB CSE-226 B (Ms. Kompal Ahuja)

GP-GENERAL PROFICIENCY GPCSE202B (Ms. Shikha Sharma)

PDP-PERSONALITY DEVELOPMENT PROGRAM(Prof. K.L. Babbar)

 


TIME TABLE: 2015-2016      SEMESTER: SIXTH           COURSE:B.TECH(CSE)             ROOM NO:   SLT-4/ BS02

TIME

DAYS

I

9:15-10:05

II

10:05-10:55

III

10:55-11:45

IV

11:45-12:35

12:35-1:15

V

1:15-1:55

VI

1:55-2:35

VII

2:35-3:10

MON

AI

CD

AD. JAVA

SE

B

R

E

A

K

PL

WT  LAB

LAB 8

TUE

AI

CD

WT

SE

PL

AI  LAB

LAB 2-3

WED

AI

WT

AD. JAVA

CD

SE

OPS LAB

COMM. LAB

THU

AI(T)

CD(T)

AD. JAVA

WT

PL

AD. JAVA  LAB

LAB 2-3

FRI

SE(T)

AD. JAVA(T)

RWS

PL(T)

WT(T)

CD LAB

LAB 8

RWS – REPORT WRITING SKILLS– HUM-302 B (Mr. Mohit Bhatnagar)

WT – WEB TECHNOLOGIES – IT-302 B (Ms. Ritesh Rana)

CD – COMPILER DESIGN – CSE-304 B (Ms. Jyoti Naveen)

AD. JAVA-ADVANCE JAVA PROGRAMMING-CSE 306 B(Ms. Sonam Jain)

AI-ARTIFICIAL INTELLIGENCE-CSE 308 B(Ms. Sana Bharti)

SE-PRINCIPLES OF SOFTWARE ENGINEERING-CSE-310 B( Ms. Shikha Sharma)

PL-PROGRAMMING LANGUAGE-CSE 312 B( Ms. Sonam Jain)

OPS – ORAL PRESENTATION SKILLS LAB– HUM-304 B(Mr. Mohit Bhatnagar)

WT LAB– WEB TECHNOLOGIES LAB – IT-322 B (Ms.  Ritesh Rana )

CD LAB – COMPILER DESIGN LAB – CSE-324 B (Ms. Jyoti Naveen)

AD. JAVA LAB-ADVANCE JAVA PROGRAMMING LAB-CSE 326 B( Ms. Sonam Jain )

AI LAB-ARTIFICIAL INTELLIGENCE LAB-CSE 328 B( Ms. Sana Bharti )

GP-GENERAL PROFICIENCY-GPCSE 302 B(Ms. Jyoti Naveen)


TIME TABLE: 2015-2016      SEMESTER: EIGHTH                   COURSE:B.TECH(CSE-A)            ROOM NO:    FLT-2 / BF04

TIME

DAYS

I

9:15-10:05

II

10:05-10:55

III

10:55-11:45

IV

11:45-12:35

12:35-1:15

V

1:15-1:55

VI

1:55-2:35

VII

2:35-3:10

MON

LINUX

SPM

SSQ

DBA

B

R

E

A

K

SEMINAR

TUE

LINUX

SPM

SSQ

DBA

PROJECTS

LAB 9

WED

LINUX

SPM

SSQ

DBA

DBA  LAB

LAB 8

THU

LINUX(T)

SPM(T)

SSQ(T)

DBA(T)

PROJECTS

LAB 9

FRI

PROJECTS

LAB 9

GP

DBA – DATA BASE ADMINISTRATION – CSE-402 B (Ms. Esha Saxena)

SPM-SOFTWARE PROJECT MANGEMENT-CSE 404 B ( Dr. Archana Kumar )

LINUX-LINUX ADMINISTRATION-IT 404 B(Ms. Geetika)

SSQ- SOFTWARE STANDARDS AND QUALITY-CSE 464 B(Ms. Sana Bharti)

DBA LAB – DATA BASE ADMINISTRATION LAB– CSE-422 B (Ms. Esha Saxena)

GP-GENERAL PROFICIENCY-GPCSE 402 B(Ms. Geetika)

SEMINAR-CSE 412 B(Dr. Archana Kumar, Ms. Uma Singh,Ms. Shikha Sharma)

PROJECT- CSE 414 B(Dr. Archana Kumar, Ms. Uma Singh,Ms. Jyoti Naveen)

 


TIME TABLE: 2015-2016      SEMESTER: EIGHTH                   COURSE:B.TECH(CSE)-B           ROOM NO:   FLT-3/ BF03

I

9:15-10:05

I

9:15-10:05

II

10:05-10:55

III

10:55-11:45

IV

11:45-12:35

12:35-1:15

V

1:15-1:55

VI

1:55-2:35

VII

2:35-3:10

MON

DBA

LINUX

SPM

SSQ

B

R

E

A

K

GP

TUE

DBA

LINUX

SPM

SSQ

DBA LAB

LAB 8

WED

DBA

LINUX

SPM

SSQ

PROJECTS

LAB 6

THU

DBA(T)

LINUX(T)

SPM(T)

SSQ(T)

PROJECTS

LAB 8

FRI

PROJECTS

LAB 8

SEMINAR

DBA – DATA BASE ADMINISTRATION – CSE-402 B (Ms. Esha Saxena)

SPM-SOFTWARE PROJECT MANGEMENT-CSE 404 B ( Dr. Archana Kumar )

LINUX-LINUX ADMINISTRATION-IT 404 B(Ms. Geetika)

SSQ- SOFTWARE STANDARDS AND QUALITY-CSE 464 B(Ms. Sana Bharti)

DBA LAB – DATA BASE ADMINISTRATION LAB– CSE-422 B (Ms. Esha Saxena

GP-GENERAL PROFICIENCY-GPCSE 402 B(Ms. Sana Bharti)

SEMINAR-CSE 412 B(Dr. Archana Kumar, Ms. Uma Singh,Ms. Sonam Jain)

PROJECT- CSE 414 B(Dr. Archana Kumar, Ms. Sana Bharti(Friday), Ms. Sonam Jain(Wednesday),Ms. Shikha Sharma(Thursday))

 



TIME TABLE: 2015-2016     SEMESTER: EIGHTH                 COURSE:B.TECH(IT)                      ROOM NO:   FLT-4/ BF02

TIME

DAYS

I

9:15-10:05

II

10:05-10:55

III

10:55-11:45

IV

11:45-12:35

12:35-1:15

V

1:15-1:55

VI

1:55-2:35

VII

2:35-3:10

MON

MVR

LINUX

CC

DAA

B

R

E

A

K

DAA  LAB

LAB 6

TUE

MVR

LINUX

CC

DAA

LINUX  LAB

LAB 6

WED

MVR

LINUX

CC

DAA

SEMINAR

THU

MVR(T)

LINUX(T)

CC(T)

DAA(T)

PROJECTS

LAB 6

FRI

PROJECTS

LAB 6

GP

DAA– DATA ANALYTICS AND APPLICATIONS –IT-402B (Ms. Kompal Ahuja)

LINUX-LINUX ADMINISTRATION-IT 404 B(Ms. Geetika)

MVR-MULTIMEDIA AND VIRTUAL REALITY-IT 456 B(Ms.Uma Singh)

CC-CLOUD COMPUTING-CSE 403 B (Mr. Aditya Batra)

DAA LAB– DATA ANALYTICS AND APPLICATIONS LAB–IT-422B (Ms. Kompal Ahuja)

LINUX LAB-LINUX ADMINISTRATION- LAB IT 424 B(Ms. Geetika)

GP-GENERAL PROFICIENCY-GPIT 402 B(Mr. Aditya Batra)

SEMINAR-IT 426B(Dr. Archana Kumar, Ms. Ritesh Rana)

PROJECT- IT 427 B(Dr. Archana Kumar,  Mr. Aditya Batra(Thursday),  Ms. Ritesh Rana(Friday))